2014/2015

§ 1.

Postanowienia ogólne

1. III Liga liczy 12 drużyn.
  2. Skład drużyn ustala WGiD ZZBS na podstawie wyników rozgrywek z poprzedniego sezonu, z zastrzeżeniem pkt. 4.
  3. Drużyny zakwalifikowane do III Ligi obowiązane są w określonych przez WGiD ZZBS terminach zgłosić do ZZBS składy imienne, obejmujące nie mniej niż 6 zawodników /ze wskazaniem kapitana/, na obowiązującym formularzu oraz wnieść obowiązujące opłaty na konto bankowe ZZBS w Alior Bank S.A. Nr: 59 2490 0005 0000 4500 7555 0482
  4. Jeżeli drużyna nie spełni warunków określonych w pkt. 3, WGiD ZZBS może zarządzić baraż o obsadę wakującego miejsca pomiędzy drużyną spadającą z III Ligi i drużyną Ligi Okręgowej z najwyższego miejsca w tabeli rozgrywek, nie objętą awansem do III Ligi.Zasady rozgrywki barażowej ustala WGiD ZZBS.
  5. Opłata startowa drużyny do rozgrywek III ligi wynosi 1300,- zł.
  6. Rozgrywki powinny się zakończyć do 30 czerwca 2014 r.
  7. W rozgrywkach mają zastosowanie: przepisy MPB 2007, regulamin DMP, regulamin zawodów brydża sportowego( RZBS), regulamin klasyfikacyjny oraz stosowne uchwały ZG PZBS.
  8. W razie nie wniesienia przez klub opłaty startowej w wymaganym terminie, WGiD ZZBS nie dopuści drużyny do udziału w rozgrywkach, zastępując ją drużyną z Ligi Okręgowej która to zajęła najwyższe miejsce niepremiowane awansem w sezonie 2013/2014.
  9. Prawo startu w III lidze mają wyłącznie zawodnicy, którzy zostali zgłoszeni do drużyny i figurują w ewidencji PZBS CEZAR z opłaconą składką zawodniczą.

§ 2.

Postanowienia organizacyjno-sportowe

1. Na zjazdach III Ligi obowiązuje stosowanie zasłon na stołach. W szczególnym przypadku /pojedynczy mecz/ WGiD ZZBS może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego wymogu.
  2. Mecze rozgrywane są kompletem rozdań generowanych elektronicznie i powielanych maszynowo. Prowadzony jest elektroniczny zapis wyników rozdań przy pomocy tzw. pierniczków, w miarę możliwości z internetowym przekazem online oraz klasyfikacją Butlera.
  3. Wszystkie mecze są 20-rozdaniowe, podzielone na dwie połowy, z zastrzeżeniem meczy barażowych.
  4. Limit czasowy na rozegranie 10 rozdań wynosi 85 minut, a regulaminowa przerwa co najmniej 10 minut
  5. Do zdarzeń zakłócających grę, rytm zjazdów i spóźnień rozpoczęcia segmentów gry w wyznaczonym czasie, stosuje się postanowienia pkt. 5.11. Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski /RDMP/.
  6. Wszystkie drużyny rozpoczynają daną połówkę meczu jednocześnie, po komendzie sędziego. Przed zakończeniem rozdania, po którym przewidziana jest przerwa w meczu, zawodnicy nie mogą odchodzić od stolika bez zgody sędziego, prowadzić głośnych rozmów, ani korzystać z telefonów komórkowych.
  7. Zdobyte w meczach VP wg obowiązującej tabeli międzynarodowych punktów meczowych (IMP) oraz punktów zwycięskich (VP), podanej w załączniku nr 1 sumują się i decydują o miejscu drużyny w tabeli rozgrywek. W przypadku jednakowej liczby zdobytych VP o wyższym miejscu w tabeli decydują wynik i bezpośrednich meczy w VP, a jeżeli liczba VP jest równa – korzystniejszy bilans IMP.
  8. W rozgrywkach nie obowiązują żadne ograniczenia systemowe z tym, że para grająca systemem sztucznym jest zobowiązana do posiadania przy sobie wypełnionej karty konwencyjnej /2 egzemplarze/, a w przypadkach spornych na żądanie sędziego musi dostarczyć szczegółowy opis systemu licytacyjnego.
  9. Para grająca Systemem Wysoce Sztucznym /SWS/, winna podczas rejestracji drużyny dostarczyć do ZZBS kartę konwencyjną drogą elektroniczną.
  10. Kapitan drużyny, której para stosuje SWS, ma obowiązek uprzedzić kapitana drużyny przeciwnej co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem meczu, że wystawia parę stosującą SWS. Opóźnienie tej informacji obciąża konto drużyny przy ew. przekroczeniu limitu czasu gry.
  11. Walkowery i skreślenie drużyny z rozgrywek orzeka się zgodnie z postanowieniami rozdz. 7 regulaminu DMP ZZBS.
  12. Spowodowanie walkoweru oprócz konsekwencji sportowych powoduje automatycznie karę grzywny w kwocie 200,- zł na rzecz ZZBS oraz karę odjęcia 5 VP w kolejnej edycji rozgrywek DMP organizowanymi przez ZZBS.
  13. W wyjątkowych przypadkach losowych usprawiedliwiających nieobecność drużyny na meczu i odpowiednio udokumentowanych, WGiD ZZBS może zezwolić na rozegranie meczu w innym w terminie. Koszty organizacyjne tego meczu pokrywa drużyna, która spowodowała nie rozegranie meczu w pierwszym terminie.
  14. Tryb odwołania od decyzji sędziego określają przepisy § 21 RZBS. Odwołanie wraz z kaucją w kwocie 100,- zł powinno wpłynąć do WGiD ZZBS w ciągu trzech dni od zakończenia zjazdu /meczu/. Odwołanie po upływie tego terminu lub bez kaucji nie będzie rozpatrywane.
  15. Od orzeczenia WGiD ZZBS przysługuje odwołanie do Wydziału Gier PZBS za pośrednictwem WGiD ZZBS, z zachowaniem terminu określonego w orzeczeniu.

§ 3.

Organizacja zjazdów drużyn

1. Zjazdy drużyn odbywają się w terminach i miejscach określonych w terminarzu rozgrywek, ustalonym przez WGiD ZZBS i rozesłanym drużynom co najmniej na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia danej rundy rozgrywek.
  2. Zjazdy drużyn prowadzone są przez sędziego wyznaczonego przez Wydział Sędziowski ZZBS.
  3. Rozgrywki III Ligi prowadzone są systemem mecz-rewanż. Tym sposobem wszystkie drużyny rozgrywają po dwa mecze każda z każdą – 22 rundy.
  4. Drużyny, które zajęły na koniec rozgrywek miejsca 9-12 mogą być zagrożone bezpośrednim spadkiem lub zmuszone są do rozegrania meczy barażowych /reguluje to § 4./ z uprawnionym drużynami z Ligi Okręgowej w systemie 4 x 12 rozdań i przerwie po każdym segmencie co najmniej 10 minut. Drużynie z wyższego miejsca lub z wyższej klasy
    rozgrywkowej dolicza się do wyniku meczu carry-over w wymiarze 4,8 IMP.
  5. Na koniec rozgrywek III Ligi wszystkim zawodnikom drużyn, przyznaje się premie PKL odpowiednio do zajętego miejsca – załącznik nr 2.

§ 4.

Awanse i spadki

1. Drużyna z 1 miejsca w tabeli na koniec rozgrywek uzyskuje tytuł mistrza III Ligi i awans do II Ligi.
  2. Drużyny z miejsc 11 i 12 grają mecze barażowe o utrzymanie z drużynami z Ligi Okręgowej, z zastrzeżeniem pkt. 3, 4, 5.
  3. Jeżeli z II Ligi nie spadnie drużyna z okręgu ZZBS, na wakujące miejsce w III Lidze awansuje drużyna, która wygra dodatkowy mecz barażowy zorganizowany między przegranymi właściwych meczów barażowych.
  4. Jeżeli z II Ligi spadną dwie drużyny z województwa zachodniopomorskiego, to drużyna z miejsca 12 zostanie zdegradowana do Ligi Okręgowej, a drużyny z miejsc 10-11 rozegrają mecze barażowe o utrzymanie.
  5. Jeżeli z II Ligi spadną trzy drużyny z województwa zachodniopomorskiego, spadkiem z III Ligi objęte
    zostaną drużyny z miejsc 11-12, a mecze barażowe będą rozgrywać drużyny z miejsc 9-10 w tabeli końcowej rozgrywek.

§ 4.

Postanowienia porządkowe

1. W obrębie miejsca rozgrywek zabrania się wnoszenia, sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych,
    i alkoholizowanych, w tym piwa. Nie dotyczy to obiektu gry, w którym działa bufet prowadzący
    wyszynk alkoholu zgodnie z przepisami obowiązującymi w handlu, ale i tym przypadku picie alkoholu lub piwa przy stoliku gry jest zabronione. Dotyczy to wszystkich uczestników, w tym kibiców.
  2. W lokalu gry obowiązuje zakaz palenia tytoniu, w tym e-papierosów.

Egzekwowanie zakazów należy do obowiązków organizatora zjazdów oraz sędziów zjazdów, łącznie z kierowaniem wniosków dyscyplinarnych za ich naruszanie do WGiD ZZBS.Osoba nie stosująca się do zakazów pomimo wcześniejszego upomnienia, powinna być usunięta z obiektu gry.